Dieta Kwaśniewskiego to jedna z najpopularniejszych alternatywnych diet niskowęglowodanwych w Polsce. Wykazuje szereg podobieństw do diety Atkinska opartej na produktach pochodzenia zwierzęcego. Jej autorem jest Jan Kwaśniewski, lekarz medycyny.
Dieta Kwaśniewskiego przez wiele lat promowana była jako tzw. "żywienie optymalne" przy braku rzetelnych badań naukowych. Próby ich przeprowadzania podjęto pod koniec lat siedemdziesiątych w Akademii Medycznej w Łodzi, jednak nie zostały one zakończane powodzeniem ze względu na brak zebrania wystarczającej ilości uczestników. Badanie ukończyło zaledwie 13 osób, a wyniki nie zostały opublikowane w żadnym czasopiśmie naukowym.
W 2004 roku Instytut Żywności i Żywienia ogłosił ekspertyzę dotyczącą diet niskowęglowodanych, w tym diety Kwaśniewskiego. Diety te uznano za nieodpowiednie żywieniowo, podkreślając, że sama dieta Kwaśniewskiego jest deficytowa w witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, potas, magnez i miedź. IŻŻ podkreślił, że spadek masy ciała po jej zastosowaniu wynika głownie z znacznego jej ograniczenia kalorycznego.
Podczas IV Zjazdu Polskiego Naukowego Towarzystwa Otyłości i Przemiany Materii w Krakowie, który odbył się w dniach 8-10 listopada 2002 r., przedstawiono wyniki oceny racji pokarmowych jadłospisów żywienia optymalnego przedstawiając, że Dieta Kwaśniewskiego jest niedoborowa w błonnik, witaminę C, potas, magnez, miedź, ponadto stwierdzono dużą zawartość retinolu, żelaza, fosforu i sodu.
Źródło:
1. Ostrowska L., Karczewski J.: Czy dieta tłuszczowa Kwaśniewskiego może być zalecana w leczeniu otyłości? Ocena składu diety. Medycyna Metaboliczna, 2002; 6: 69.
2. Kiedrowski M., Gajweska D.: Co powinien wiedzieć lekarz rodzinny o popularnych "dietach odchudzających" i samym odchudzaniu? Medycyna Rodzinna, 2013; 3: 95-98.