Wielkanocna promocja! Rabat na wszystkie szkolenia
Na Święta Wielkanocne dla uczestników naszych szkoleń przygotowaliśmy specjalną ofertę.
Na Święta Wielkanocne dla uczestników naszych szkoleń przygotowaliśmy specjalną ofertę.
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. W ostatnich latach przeprowadzono ogromną ilość badań wpływu kawy na zdrowie
W imieniu organizatorów zapraszamy na konferencję pt.: „Dietetyka Gerontologiczna- wyzwania i szanse”, która odbędzie się 9 lutego w Poznaniu.
Przewlekła choroba nerek jest przyczyną ich schyłkowej niewydolności i w konsekwencji leczenia nerkozastępczego.
Amigdalina należy do związków chemicznych pochodzenia roślinnego, który od wielu lat wzbudza liczne kontrowersje.
Erytrytol może być spożywany jako zamiennik cukru tradycyjnego przez osoby chorujące na cukrzycę lub/i insulinooporność.
Centrum Szkoleń Dietetyki Klinicznej patronem medialnym konferencji: "Otyłość Wieku Rozwojowego - Od Przyczyn do Konsekwencji".
Z przyjemnością ogłaszamy, że podjęliśmy współpracę z Polskim Stowarzyszeniem Dietetyków.
Wśród konsekwencji zdrowotnych zespołu policystycznych jajników, obok zwiększonego ryzyka sercowo - naczyniowego, wymienia się ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika, endometrium oraz piersi.
4 sierpnia wprowadziliśmy nowe ceny dwóch szkoleń: "Żywienie pacjentów po zabiegach bariatrycznych" oraz "Alergia pokarmowa w praktyce dietetyka". Ceny powyższych szkoleń są niższe o...
Szansa na bezpłatny udział w konferencji EFAD w Rotterdamie! California Prune Board (Europe) ufundowała 5 darmowych miejsc dla dietetyków z Polski!
Już dziś zapraszamy do zapoznania się z planem szkolenia: "Znaczenie żywienia w kontekście płodności". Tylko do 31 lipca szkolenie w niższej cenie!
Na szczególną uwagę wśród metod oceny składu ciała zasługuje metoda BIA. Jej zasadniczym atutem jest mobilność aparatury umożliwiająca przeprowadzanie badań w różnych miejscach, oraz...
Resweratrol jest antyoksydantem zaliczanym do grupy flawonoidów.
Do tej pory zsyntetyzowano ponad 100 000 związków chemicznych, a ich liczbna ciągle wzrastała.